آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 799
 بازدید امروز : 35
 کل بازدید : 369790
 بازدیدکنندگان آنلاين : 11
 زمان بازدید : 0.2652
عضویت در سرویس خبری
نام :   
ایمیل :   
شاخصهای علم سنجی

از مهمترین این شاخص ها که بر مبنای تحلیل استنادی شکل گرفته اند، می توان به موارد زير اشاره کرد:

 ۱. ضریب تأثیر (Impact Factor):

مشهورترين شاخص تحليل استنادي است كه در سال 1955 توسط گارفيلد پيشنهاد شد  شاخصي كاملاً‌ كمي است كه براي ارزيابي مجلات و ميزان تأثير گذاري يك مجله در ارتباط با مجلات ديگر به كار مي رود و نه براي سنجش اعتبار آثار مؤلفان و پژوهشگران.

در حقیقت توانایی مجله و هیات تحریریه آن را در جذب بهترین مقاله‌ها نشان می‌دهد اين ضريب نسبت استنادهاي دريافتي يك مقاله طي دو سال قبل به تعداد مقالات منتشر شده مجله طي همان دوسال است.

نحوه محاسبه :  IF  عامل تأثير  در سال 2010= تعداد مقالات ارجاع كننده (استنادات) سال 2010 براي مقالات مجله مورد نظر در سال هاي 2009 و 2008/ تعداد مقالات منتشر شده در مجله مورد نظر در سال هاي 2009 و 2008

2. شاخص هرش (H-index)

هرش در سال ۲۰۰۵ اچ ایندکس را پیشنهاد کرد که برای محاسبه برون داد علمی محققان به کار می رود. شاخص اچ برای یک پژوهشگر عبارت است از: n تعداد از مقالات منتشر شده وی که به هر مقاله حداقل n بار استناد شده باشد. طور مثال وقتی می‌گوییم اچ ایندکس فردی 5 است، منظور این است که این شخص 5 مقاله دارد که به هر کدام از این مقالات، حداقل 5 بار استناد شده است.

3. خوداستنادی (Self Citation):  خود استنادی یکی از بارزترین کاستی‌های شاخص‌های علم‌سنجی مبتنی بر تحلیل استنادی است. انواع خوداستنادی عبارتند از:

خود استنادی نویسنده:   اگر نویسنده در یک مقاله خود، به یک یا چند مقاله قبلی خود استناد کرده باشد، این شیوه به عنوان خود استنادی تعریف می شود.

خوداستنادی مجله:  ارجاع به مقاله‌های منتشر شده در مجله‌ای که مقاله استنادکننده در آن چاپ شده، خوداستنادی مجله خوانده می‌شود.

خوداستنادی سازمانی: استنادهای مقاله های تالیفی افراد به سازمانی که در آن کار می‌کنند نیز خود استنادی سازمانی نامیده می‌شود.

نظرسنجی
سایت مدیریت تحقیقات و فناوری را چگونه ارزیابی می کنید؟

خوب
متوسط
ضعیف

دانشگاه | صفحه اصلی سایت| نقشه سایت| ارتباط با ما

كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت برای دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی دزفول محفوظ می باشد
Copyright © 2018 Dums.ac.ir  All Rights Reserved-Designer mr.nassaj