درباره واحد علم سنجی

علم‌سنجی (Scientometrics) علم سنجش و تحلیل علم است. علم‌سنجی در عمل بیشتر با استفاده از روشهای کتاب‌سنجی انجام می‌شود و مبتنی بر تحلیل استنادی است. تحلیل استنادی رایج‌ترین روش به کار رفته در علم کتاب‌سنجی است. تحلیل استنادی از استنادهای منابع علمی برای برقراری، تحلیل و درک میان منابع علمی و یا محققان استفاده می‌کند. تحلیل استنادی بر دو نوع عمودی و افقی است. از این روش برای درک ریشه تاریخی یک اندیشه می‌توان استفاده کرد.


· تاریخچه علم سنجی

سابقه این علم به دهه هفتاد میلادی بر می گردد .نقطه شروع و شکل گیری این علم در روسیه شوروی بود. زمانی که برای اولین بار دوبوروف و کارنوا واژه علم سنجی را به کار بردند. آنها علم سنجی را به عنوان اندازه گیری فرایند انفورماتیک تعریف کردند. اولین تجزیه و تحلیل آماری نوشته های علمی را به کول (Cole)، ایلز(Ealse)  و هولم (Hulme) نسبت می دهند که برای اولین بار از مقالات علمی منتشر شده به عنوان ملاکی برای مقایسه تولید علمی کشورهای مختلف استفاده کردند. در همان زمان افرادی نظیر لوتکا (Lotka)،‌ برادفورد (Bradford)، زیف(Zipf)  به منظور بررسی توزیع انتشارات برحسب مولفین و نشریات،‌ مدل های نظری وی‍ژه ایی ارائه دادند. با وجود فعالیت های بسیار در حوزه این علم، تا سال 1969 میلادی حیطه،‌ اهداف و تکنیک های علم سنجی هنوز مشخص نشده بود. در همان زمان بود که نالیموف (Nalimov)،‌ مولچنکو(Mulchenko)  رشته های فرعی علم سنجی و دامنه کار آن را تعیین کردند. انتشار مجله بین المللی علم سنجی در سال 1978 میلادی به وسیله تیبور براون هم گام مهمی در جهت شناخت و توسعه جهانی این علم بود. این مجله توسط انتشاراتElsevier  در آمستردام منتشر گردید و آکادمی علوم مجارستان در بوداپست (که فعال ترین انجمن علمی در این حوزه به شمار می رفت) مرتبا مقالاتی در زمینه علم سنجی در آن به چاپ می رساند. این مقالات به همراه مطالبی که نالیموف منتشر می نمود، به پرورش و شکل گیری این علم نوپا کمک فراوانی کرد.


· معرفی  واحد علم سنجی

همگام با روند رو به رشد توليدات علمي در حوزه علوم پزشكي و ضرورت سنجش و ارزيابي توليدات علمي دانشگاه با استفاده از شاخص‌هاي پذيرفته شده بين‌المللي و فراهم کردن امكان مقايسة آن‌ها ، واحد علم سنجي در معاونت پژوهشي دانشگاه علوم پزشكي دزفول در سال 1390 راه اندازي شد امروزه تعداد مقالات منتشر شده محققان طي دوران كار علمي- تحقيقي وي، تعداد كل استناد به مقالات، ميانگين تعداد استناد به هر مقاله و كم و كيف مجلاتي كه مقالات محقق در آنها منتشر شده اند مانند: ضريب تاثير (Impact Factor)از جمله معيارهاي قابل توجه در ارزيابي برون داد علمي پژوهشگران است. ( ميرزايي، مختاري 1386)


· اهداف علم سنجی

1. ارزيابي جايگاه تحقیقات در دانشگاه‌.

2. ارزيابي كيفيّت تحقیقات‌ در دانشگاه‌.

3. ارزيابي بهره‌وري علمي دانشگاه‌.

4. ارزيابي ميزان موفّقيّت دانشگاه‌ در دستیابی به اهداف آموزشي - پژوهشي خود.

5. شناسايي وضعيّت پيشرفت علمي دانشگاه در حوزه‌هاي موضوعي مختلف.

6. شناسايي مؤثّرترين عضو هيات علمي و پژوهشگر در دانشگاه در حوزه هاي موضوعي مختلف.


·  مهمترین وظایف واحد علم سنجی

بررسی علم سنجی تولیدات علمی دانشگاه جهت شناخت عوامل موثر بر آن و  مقایسه با دیگر دانشگاه های علوم پزشکی کشور

بررسی عوامل موثر بر رون داد پژوهشی اعضای هیات علمی و محققان دانشگاه با هدف مداخله جهت بهبود کمی و کیفی تولیدات علمی دانشگاه

ارائه گزارشات مربوطه جهت ارزیابی وضعیت دانشگاه

 

>> دانلود شرح وظایف واحدهای علم سنجی در دانشگاههای علوم پزشکی کشور


 

دانشگاه صفحه اصلی سایت| نقشه سایت| ارتباط با ما

كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت برای دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی دزفول محفوظ می باشد
Copyright © 2016 dums.ac.ir... All Rights Reserved